Ile kosztuje pompa ciepła?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domów oraz ciepłej wody użytkowej zyskuje na popularności. Takie podejście pozwala nie tylko na oszczędności, ale również na wykorzystanie niewyczerpalnych źródeł energii, co korzystnie wpływa na środowisko. Decydując się na pompę ciepła, zyskujemy oszczędności nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego portfela.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła?
Ile kosztuje pompa ciepła?

Jeśli zastanawiamy się, ile kosztuje taki system, możemy powiedzieć, że koszt montażu instalacji grzewczej z powietrzną pompą ciepła zależy od wielu czynników, takich jak klasy energetycznej budynku, jego parametrów, lokalizacji inwestycji i potrzeb domowników. Przykładowo, w przypadku domu o powierzchni około 150 m² koszt całego systemu może wynosić od 20 do 50 tysięcy złotych.

Czym w zasadzie są pompy ciepła?

Realizacja instalacji pompy ciepła 4heat

Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenia, które pozyskują energię z odnawialnych źródeł. Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele pomp, które są klasyfikowane ze względu na źródło pozyskiwania ciepła, takie jak grunt, woda lub powietrze. Jedną z głównych zalet systemu pomp ciepła jest jednorazowa inwestycja związana z instalacją, która pozwala na uniezależnienie się od fluktuacji cen paliw na rynkach światowych.

Najczęściej stosowane są powietrzne pompy ciepła, które są umieszczane na zewnątrz budynku lub w jego wnętrzu. Te urządzenia pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego i po rozprężeniu przekazują je do instalacji grzewczej.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła dzielą się na dwa typy – monoblok i split. Monoblok składa się z jednego modułu i jest dostępny w dwóch wariantach: wewnętrznym, gdzie pompa i zasobnik na wodę są wewnątrz budynku, a powietrze krąży przez kanały, oraz zewnętrznym, gdzie pompa jest zamontowana na zewnątrz, a zasobnik jest wewnątrz. Pompy powietrzne typu split składają się z dwóch modułów: zewnętrznego, który pozyskuje energię z otoczenia, oraz wewnętrznego, który przekazuje ciepło do instalacji grzewczej, połączonych rurami z czynnikiem chłodniczym.

Natomiast innymi rodzajami pomp ciepła są: pompy ciepła powietrze – woda oraz powietrze – powietrze.
Pompa ciepła powietrze-woda to układ wodny, w którym czynnik grzewczy (woda) jest ogrzewany przez pompę obiegową i następnie przepływa przez rurki instalacji, skutecznie ogrzewając budynek. Z kolei pompa powietrze-powietrze to układ nadmuchowy, w którym powietrze z budynku jest bezpośrednio ogrzewane (lub chłodzone) przez jednostkę nawiewną wyposażoną w wentylator, a następnie tłoczone do pomieszczeń przez kanały i kratki nawiewne. Ten typ pomp częściej stosowany jest w krajach o cieplejszym klimacie, gdyż w okresie letnim może pełnić funkcję klimatyzatora.

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Koszt całkowitej instalacji pompy ciepła wraz z urządzeniem dla średniej wielkości budynku o powierzchni około 150 m2 wynosi od 20 do 50 tysięcy złotych, zależnie od kilku czynników. Cena może być uzależniona od rodzaju ogrzewania – podłogowego lub grzejnikowego, klasy energetycznej budynku, wyboru pompy ciepła oraz mocy grzewczej.

Jak dobrać odpowiednią moc pompy? Głównym kryterium jest punkt biwalentny, czyli temperatura, przy której uruchamiane jest dodatkowe źródło ciepła, zwykle w postaci grzałki elektrycznej (może to wynosić około -8 lub -10 stopni Celsjusza, w zależności od strefy klimatycznej).

W centralnej części kraju (w trzeciej strefie klimatycznej) temperatura, dla której oblicza się zapotrzebowanie budynku, wynosi -20 stopni Celsjusza. Jednak taka temperatura występuje rzadko. W warunkach tak niskiej temperatury zewnętrznej samo generowanie energii przez pompę ciepła (bez dodatkowego źródła) nie przynosi pozytywnych efektów. Wynika to z faktu, że wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada sprawność COP pompy ciepła, a wzrasta pobór prądu. Dobór odpowiedniej mocy pompy powinien zapewnić jak największą wydajność oraz jak najmniejszy pobór prądu przez cały sezon grzewczy.

Sprawność pompy ciepła jest również uzależniona od temperatury zasilania systemu grzewczego. W przypadku ogrzewania podłogowego, temperatura ta będzie niższa i nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Ogrzewanie grzejnikowe wymaga podgrzania czynnika do temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza, co również nie wyklucza stosowania pompy ciepła.

Podczas wyboru pompy ciepła, nie należy kierować się wyłącznie jej mocą, ponieważ istnieją inne ważne czynniki do porównania urządzeń. Należy zwrócić uwagę na budowę, automatykę, pobór prądu oraz współczynnik COP.